Audiobooki dla dzieci — dobre czy złe?

top feature image

Audiobooki dla dzieci — dobre czy złe?

Audiobooki są wygodne nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców. Podczas gdy dziecko słucha bajki, rodzic ma czas na wykonanie niezbędnych czynności, a dziecko dobrze się bawi. Frustrujące dla rodziców jest, gdy dziecko odmawia samodzielnego przeczytania książki, postrzegając czytanie jako nieprzyjemny obowiązek. Są jednak gotowe słuchać, jak czytasz godzinami, błagając za każdym razem o dokończenie opowiadania. Niestety, natłok pracy i zmęczenie rodziców sprawiają, że trudno jest poświęcić wiele czasu na czytanie ciekawych bajek i klasyki. Alternatywą dla takiego czytania mogą być audiobooki dla dzieci.

Korzyści płynące ze słuchania audiobooków dla dzieci

Audiobooki są bardzo wygodne nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców. Podczas gdy dziecko słucha opowieści online, Ty możesz mieć czas na zrobienie niezbędnych rzeczy, a dziecko korzystnie spędzi ten czas.

  1. Audiobooki mogą pomóc dzieciom w koncentracji i przyswajaniu dużych ilości informacji ze słuchu, przyczyniając się do rozwoju pamięci. Gdy dziecko wysłucha opowiadania online, chętnie podzieli się nim z rodzicami. Opowiadając historię, dziecko ćwiczy swoją pamięć. Takie umiejętności przydają się dziecku nie tylko podczas nauki, ale także w dorosłym życiu.
  2. Bajki dla dzieci są opowiadane przez profesjonalnych aktorów, dzięki czemu pomagają rozwijać mowę i słownictwo. Poprzez naśladowanie dobrej mowy, dobrze widzianej dykcji i gry aktorskiej dziecko zaczyna mówić poprawnie i prezentować swoje zdolności artystyczne. Niektóre bajki dźwiękowe zawierają fragmenty muzyki klasycznej, co rozwija u dziecka muzykalność, dobry smak i zamiłowanie do muzyki.
  3. Audiobooki dla dzieci (zobacz) są dobre dla oczu dziecka. Z każdym rokiem zwiększa się obciążenie pracą w szkole, a dziecko często nie ma czasu na czytanie literatury pięknej służącej ogólnemu rozwojowi. Ponadto we współczesnym świecie dzieci spędzają dużo czasu przy komputerze i w telewizji, co jest szkodliwe dla zdrowia oczu. Dzięki audiobookom dziecko zapoznaje się z literaturą klasyczną, zachowując przy tym wyraźny i ostry wzrok.
  4. Zawsze można pobrać bajkę na dobranoc, a ponadto bajki dla dzieci w wersji audio pomagają zająć dziecko w drodze lub w kolejce. Trzymanie książki w transporcie jest bardzo niewygodne, a nawet szkodliwe, ale słuchanie odtwarzacza jest dostępne dla każdego w różnych okolicznościach. Wystarczy kupić słuchawki, aby nie przeszkadzać osobom znajdującym się w pobliżu, a dziecko spędzi wyznaczony czas na korzystaniu z dobrodziejstw, bez płaczu i krzyku.

Wady słuchania audiobooków dla dzieci

  • Audiobooki dla dzieci mogą zniechęcić do czytania książek — przyzwyczajone do słuchania dziecko niemal całkowicie przestanie czytać. Zdolność do odbierania informacji ze słuchu będzie dobrze rozwinięta, ale z percepcją wzrokową może być problem.
  • Niektórzy rodzice błędnie uważają, że audiobooki dla dzieci mogą zrekompensować brak uwagi rodziców, odwrócić uwagę dziecka i zająć je. Oczywiście praca pochłania wiele energii i czasu, ale czy naprawdę trudno jest znaleźć pół godziny dziennie, by poczytać dziecku na głos przed snem? Jeśli dziecko będzie musiało wybrać między głosem spikera a głosem matki, możesz być pewien, że wybierze matkę.
  • Nadużywanie słuchawek może spowodować utratę słuchu. Najlepiej, aby dźwięk był odtwarzany przez głośniki, ale wtedy inne osoby z otoczenia dziecka muszą słuchać audiobooka razem z nim. Jeśli słuchawki są używane z umiarem, nie szkodzą, ale jeśli są używane zbyt często i z dużą głośnością, wizyta u specjalisty od uszu, nosa i gardła jest nieunikniona.

Słuchanie audiobooka można połączyć z czytaniem normalnej książki. Dzięki temu dziecko może przyswajać informacje zarówno wizualnie, jak i słuchowo.

Comments are closed.

Post navigation

Previous Post :