Gryzaki logopedyczne – nie tylko dla niemowlaków

top feature image

Gryzaki logopedyczne – nie tylko dla niemowlaków

Gryzaki zwykle proponowane są niemowlakom, lecz jak się okazuje, mogą z nich korzystać także większe dzieci. Co więcej, w niektórych przypadkach dedykowane są one również osobom dorosłym. Mowa tutaj o gryzakach logopedycznych, których celem nie jest jedynie uśmierzanie bólu podczas ząbkowania. Kiedy specjaliści zalecają korzystanie z gryzaków logopedycznych?

Po co dzieciom gryzaki?

Na początku warto uświadomić sobie, po co w ogóle powstały gryzaki dla dzieci. Otóż najczęściej dedykowane są one niemowlakom, które poznają świat wszystkimi, możliwymi zmysłami, między innymi poprzez wkładanie różnorodnych przedmiotów do buzi. Niestety, choć dla nich do świetna zabawa sensoryczna, to jednak może stanowić poważne zagrożenie, jeśli do jamy ustnej dostaną się drobne elementy, które maluszek może połknąć. Z tego też powodu rodzice proponują swoim pociechom gryzaki – nie zawierają one elementów, które mogą się oderwać, dzięki czemu maluch może bezpiecznie wkładać je do buzi. Co więcej, gryzaki mogą ulżyć maluszkom w cierpieniu podczas ząbkowania. Wystarczy tylko włożyć je na chwilę do lodówki, aby lekko chłodziły dziąsła niemowlaka.

Gryzaki nie tylko dla dzieci

Nieco inne funkcje mają gryzaki logopedyczne, choć te również mogą posłużyć maluchom do swobodnej zabawy i odkrywania świata. Niemniej jednak przeznaczone są nie tylko dla niemowląt, ale również starszych dzieci, a nawet dorosłych, z różnego rodzaju problemami natury logopedycznej. Gryzaki logopedyczne stosowane są często w terapii opóźnień rozwoju mowy. Pomagają one ustabilizować szczękę, dzięki czemu może ona wykonywać inne, bardziej skomplikowane ćwiczenia. Gryzaki logopedyczne znajdują również zastosowanie w przypadku terapii dzieci z Zespołem Downa, a także mózgowym porażeniem dziecięcym. Służą również tym, u których silna potrzeba ssania nie zaniknęła wraz z wiekiem. Gryzaki logopedyczne mogą być przedmiotem, na którym dziecko pracuje razem z logopedą, niemniej jednak mogą one również służyć do ćwiczeń wykonywanych w domowym zaciszu. Gryzaki logopedyczne stosowane są również w przypadku dorosłych:

  • po udarach mózgu,
  • po wypadkach, w których uszkodzeniu uległa głowa lub szyja,
  • z porażeniem czterokończynowym, u których występując problemy z aparatem mowy. 
gryzak logopedyczny

Jak stosować gryzaki logopedyczne?

Cechą charakterystyczną gryzaków logopedycznych jest prostota ich wykonania, która jednak nie powinna nikogo zwieść. Osoby, które nie mają wystarczającej wiedzy logopedycznej, mogą sądzić, że gryzaki te są wręcz zbyt proste, aby pomogły osobom z problemami natury logopedycznej. Tymczasem są one specjalnie zaprojektowane, a każdy szczegół jest odpowiednio dopracowany. Gryzaki logopedyczne są powszechnie dostępne w księgarniach edukacyjnych, np. tutaj https://www.eduksiegarnia.pl/gryzak-logopedyczny-ark-fakturowany-xxt-bardzo-twardy-narzedzia-do-terapii-zaburzen-polykania. Rodzic może kupić je dla swojego malucha, a także starszego dziecka, u którego występują problemy z rozwojem mowy. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że gryzak logopedyczny jest jedynie narzędziem, dzięki któremu można osiągnąć pewne sukcesu. Pacjent musi wiedzieć, jak dokładnie go stosować, a poinstruować może go tylko doświadczony specjalista, logopeda. Choć gryzak logopedyczny z pewnością nie zaszkodzi, to jeśli u dziecka występują jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony aparatu mowy, warto skonsultować je ze specjalistą. Samodzielna terapia może bowiem nie okazać się skuteczną, nawet z zastosowaniem odpowiednich narzędzi. Logopeda doradzi także, jaki konkretnie gryzak wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę przy jego zakupie. 

Comments are closed.

Post navigation

Previous Post :