Remonty mieszkań niosą ze sobą wiele trudności, również dla naszych sąsiadów. Jeśli mieszkamy w domu wielorodzinnym, zastanówmy się, co możemy zrobić bez zgody właściciela i jakich pozwoleń potrzebujemy, aby uchronić się przed nieprzewidzianymi konsekwencjami prawnymi. Kiedy i jakie procedury musimy wykonać podczas procesu remontu mieszkania? Jakie przepisy określa prawo budowlane?
Zapoznaj się i przestrzegaj regulaminu wspólnoty
Decydując się na remont mieszkania w bloku, warto zapoznać się z przepisami, które określają, co właściciele lokali mogą, a czego nie mogą robić we własnym zakresie. Te ostatnie obejmują przede wszystkim prace obejmujące części wspólne mieszkańców lub mogące naruszyć konstrukcję budynku: kucie ścian nośnych czy przesuwanie instalacji gazowych. Czynności te określa prawo budowlane i wymagają zgody starosty. O remontach mieszkań w budynkach wielomieszkaniowych należy informować spółdzielnie mieszkaniowe lub wspólnoty mieszkaniowe. Należy również ubiegać się o remonty starszych domów. Zmian w samych lokalach nie należy dokonywać wcześniej niż po trzydziestu dniach od zgłoszenia właściwym organom i po czternastu dniach od uzyskania pozwolenia na budowę. Od momentu zgłoszenia właściciel ma 2 lata na umeblowanie mieszkania.
Co musisz wiedziec o przebudowie?
Przebudowa to czynność, której skutkiem jest zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu, z wyjątkiem charakterystycznych wartości takich jak kubatura, powierzchnia, wysokość czy długość. Może to być np. budowa kuchni w miejscu łazienki lub odwrotnie doposażenie instalacji centralnego ogrzewania, co wymaga odbudowy naruszonych konstrukcji budowlanych, takich jak wyburzenie ścian konstrukcyjnych, balkonów i budynki z loggiami i ich dachy. Wszelkie prace związane z przebudową części wspólnych będą wymagały zgłoszenia lub pozwolenia na budowę.
Comments are closed.