Czytanie dla dzieci – jak nauczyć malucha?

top feature image

Czytanie dla dzieci – jak nauczyć malucha?

Czytanie to jedna z największych przyjemności w życiu. Warto przekonać o tym nasze dzieci i już od najmłodszych lat pokazać im zaczarowany świat książek. Jak nauczyć dziecko czytać?

Od małego

Dziecko, które od małego będzie miało kontakt z książkami będzie umiało się skoncentrować, myśleć analitycznie, a także będzie miało rozwiniętą wyobraźnię i bogate słownictwo. Warto nie tylko czytać dzieciom książki, ale już od małego nauczyć dziecko czytać samodzielnie.

Nauka czytania dla dzieci – https://www.eduksiegarnia.pl/czytanie-i-pisanie-czytanie-ze-zrozumieniem – musi być dobrą zabawą. Wymaga to od rodziców dużo cierpliwości oraz kreatywnego podejścia.

Przygodę z czytaniem warto rozpocząć od pokazywania dzieciom kolorowych obrazków, które podpisujemy. Należy zwrócić uwagę, by były to wyrazy krótkie i łatwe. Podpisy muszą być duże i wyraźne.

Inną zabawą, która bardzo przydaje się w nauce dzieci czytania jest przypisywanie do obrazków odpowiednich liter. Warto zacząć od pierwszych liter. Obrazki można rysować, kolorować, czy stawiać pieczątki. Trzeba pamiętać, że dzieci szybko się dekoncentrują więc zajęcia powinny być krótkie, ale często powtarzane.

Czytanie sylabowe

Bardzo popularna jest nauka czytania dla dzieci metodą sylabową. Dziecko rozpoczyna od nauki dzielenia wyrazu na sylaby. Bardzo pomocne jest wyklaskiwanie sylab, dzięki temu dziecko osłuchuje się z brzmieniem wyrazu.

Następnie dziecko uczy się samodzielnie składać sylaby, by w kolejnym etapie przejść do płynnego czytania wyrazów, a następnie zdań.

Niezależnie od przyjętej metody ważne jest, by rodzice pamiętali, że nauka czytania dla dzieci jest przede wszystkim zabawą. Musi być przyjemna i radosna.

Comments are closed.