Zespół Aspergera – co to jest?

top feature image

Zespół Aspergera – co to jest?

Zespół Aspergera jest zaburzeniem łagodnym, ze spektrum autyzmu. Dzieci z tym zaburzeniem są w stanie funkcjonować w społeczeństwie. Dzieci te często uważane są za ekscentryków, którzy są wycofani, a ich największym zamiłowaniem jest ich hobby. Jaki jeszcze cechy posiadają chorzy na Aspergera?

Objawy zespołu Aspergera


Dzieci oraz dorośli z tym zespołem bardzo często mają upośledzone interakcje społeczne. Brakuje im empatii, chęci do współpracy z grupą. Nie umieją nawiązywać więzi emocjonalnych i przyjaźni.

Dzieci z zespołem Aspergera mają ograniczoną komunikację niewerbalną. Ich gesty są skąpe, mimika ograniczona, nie umieją nawiązać kontaktu wzrokowego oraz utrzymują duży dystans fizyczny. Język dzieci z tym zespołem jest bardzo dosłowny, gubią się w rozpoznawaniu ukrytych znaczeń. Nie rozpoznają przenośni, dzięki czemu rozmowa utrzymuje się na dosłownym poziomie. Aluzje, czy przenośnie nie są przez dziecko z Aspergerem rozpoznawane.

Jak pomóc dziecku z Aspergerem?


Metod leczenia jest wiele. Dobierane są do konkretnych cech pacjenta. Bardzo pomocne są książki dla dzieci z zespołem Aspergera. Dzięki bajkom, które w prosty i atrakcyjny sposób opowiadają o tym zespole dziecko jest w stanie zrozumieć i oswoić to, co się z nim dzieje.

Książki dla dzieci z zespołem Asspergera pomagają zrozumieć istotę zaburzenia. Zapoznać się ze swoją innością oraz zrozumieć, dlaczego tak jest. Książki podpowiadają jak żyć z chorobą. Oswajają, podpowiadają oraz tłumacza to, co często trudno jest wytłumaczyć rodzicowi.

Comments are closed.