Jak wyglądają ćwiczenia logopedyczne?

top feature image

Jak wyglądają ćwiczenia logopedyczne?

Jednymi z częściej wykonywanych ćwiczeń logopedycznych są ćwiczenia głosowe. Ich wykonywanie jest bardzo przydatne, ponieważ powoduje rozluźnienie krtani i masaż.

Najprostszym ćwiczeniem, które może wykonać każdy, jest ziewanie. Po porannym przebudzeniu należy nabrać powietrza przez nos i w czasie jego wydychania wypowiadać na zmianę „aaaa” lub „mmmm”. Pomimo swojej prostoty ćwiczenie ma bardzo istotne znaczenie dla pracy mózgu i krtani – nie dość że dotlenia mózg, to jeszcze doskonale ćwiczy podniebienie i wspomaga prawidłowe przełykanie.

Inne ćwiczenia logopedyczne https://www.eduksiegarnia.pl/literatura-logopedyczna, które można wykonywać w zaciszu własnego domu, to śpiewanie samogłosek. Ważne, aby samogłoski były wyśpiewane głośno, żwawo i z zachowaniem różnorodnej tonacji. Gimnastykowanie języka jest szczególnie zalecane osobom, u których występują schorzenia krtani i jamy ustnej.

Do innych ćwiczeń logopedycznych, które poprawiają giętkość języka i stymulują krtań, należą: wyciąganie języka na przemian od górnej do dolnej wargi, naśladowanie przekładania cukierka z jednej strony jamy ustnej na drugą oraz oblizywanie językiem warg.

W wielu przypadach ćwiczenia wykonywane indywidualnie w domu mogą okazać się niewystarczającą formą terapii, dlatego w przypadku poważniejszych dolegliwości czy postepujących problemów z wymową, warto zgłosić się do specjalisty. Ćwiczenia powinny być dobrane zarówno do możliwościa, stopnia dolegliwości, jak i wieku pacjenta. Aby uzysać satysfakcjonujące rezultaty należy je regularnie powtarzać – co najmniej raz dziennie.

Comments are closed.

Post navigation