Jak skutecznie nauczyć dziecko ortografii?

top feature image

Jak skutecznie nauczyć dziecko ortografii?

Znajomość zasad ortografii jest niezwykle ważna. Jednym dzieciom przyswajanie zasad pisowni przychodzi łatwiej, innym natomiast trudniej. W tym drugim przypadku rodzice często zastanawiają się jak pomóc swojemu dziecku w nauce ortografii. W tym celu można skorzystać z różnego rodzaju ćwiczeń oraz gier.

Nauka ortografii


Przede wszystkim należy odejść od pomysłu, aby dziecko uczyło się zasad ortografii na pamięć. Taka nauka jest całkowicie bezskuteczna. Poza tym jest to nudny dla dziecka sposób nauki, a tym samym dziecko nie ma do niej motywacji. Zamiast tego lepiej jest stosować różnego rodzaju ćwiczenia oraz gry ortograficzne dostępne w Eduksiegarnia.pl. Wszystko po to, aby nauka zasad ortografii była dla dziecka przyjemnością, a nie nudnym obowiązkiem. W sieci znaleźć można wiele ćwiczeń i różnych gier ortograficznych, które można po prostu pobrać i wydrukować, a następnie wykorzystać podczas zabaw z dzieckiem.

Nauka przez skojarzenia


Gry ortograficzne najczęściej polegają na nauce zasad ortografii przez skojarzenia. Ta forma nauki jest bowiem w przypadku dzieci najskuteczniejsza. Dziecko uruchamia wówczas swoją wyobraźnię, tworzy własne historie i skojarzenia, a dzięki temu wiedzę przyswaja w sposób naturalny.

O czym pamiętać?


Ucząc dziecko zasad ortografii, pamiętać należy o kilku istotnych czynnikach. Przede wszystkim należy stworzyć dziecku odpowiednią atmosferę. Dziecko musi być także motywowane w sposób pozytywny. Nauka powinna być także zabawą, tak aby dziecko chciało uczyć się zasad poprawnej pisowni z własnej woli.

Comments are closed.